فناوری بلاک چین و تفاوت آن با ویکیپدیا :

بلاک چین به عنوان یک پایگاه اطلاعات عمل می کند و تمام گزارشات را در خود ثبت می کند. هدف از تشکیل بلاک چین ثبت اطلاعات و کنترل آن ها می باشد. این تکنولوژی بلاک چین ، ارز دیجیتالی را از فردی به فرد دیگر از طریق اینترنت انتقال می دهد. در بلاک چین تنها یک نفر اطلاعات را ذخیره نمی کند بلکه توسط افراد زیادی این اطلاعات ثبت و به روز رسانی می شود.

بلاک چین و ویکیپدیا رابطه مستقیم با هم دارند به این دلیل که اطلاعات ذخیره شده در ویکیپدیا هم مانند بلاک چین به وسیله افراد مختلفی کنترل می شود اما در موضوعات دیگر تفاوت چشمگیری نشان می دهد که آن را از دیگر ارزها متمایز می کند. یکی دیگر از وجه اشتراک بین بلاک چین و ویکیپدیا، وجود آن ها در شبکه اینترنت است که هر دو در شبکه وب اجرا و توزیع می شوند.

کاربران با ورود خود به صفحه ویکیپدیا نسخه های به روز شده را دریافت می کند و همچنین قادر هستند برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور ثبت شده است را با مجوز هایی که سیستم در اختیار آن قرار می دهد تغییر دهد.

این نکته قابل ذکر است با اینکه کاربران توانایی تغییر اطلاعات ذخیره شده در سرور را دارند اما اصل و منبع اطلاعات پایگاه توسط مدیران و مقامات مرکزی کنترل می شود. ثبات و امنیت سایت ویکیپدیا تقریبا شبیه به اماکن دولتی مانند بانک و شرکت ها می باشد.

 فناوری بلاک چین به زبان ساده - ۱

یکی دیگر از تفاوت های اساسی میان بلاک چین و ویکیپدیا ، حذف داده ها درویکیپدیا به وسیله مدیران امکان پذیر می باشد اما در بلاک چین غیر قابل حذف است.

نسخه های ویکیپدیا به وسیله کاربران بر روی سرورهای مختلف ویرایش می شود و گزارشات به روز در دسترس قرار می گیرند اما در سایت بلاک چین هر node به حالت یک نسخه مستقل ذخیره می شود و هر نسخه مستقل با نسخه های دیگر به صورت یک مجموعه ای از گزارشات رسمی تبدیل می شود.

در واقع مهمترین اصل فناوری بلاک چین در ابداع و ثبت گزارشات آپدیت شده است که اعتماد کاربران را برای استفاده از روابط و ارزهای دیجیتالی جلب می کند. به طور کلی بلاک چین یک تکنولوژی جدید نیست و از ترکیب و فعالیت چند فناوری موجود، تشکیل شده است که توسط آن بیت کوین از لحاظ کاربرد پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است.

یکی از کاربردهای بلاک چین در به کارگیری تراکنش ها و خدمات مالی است که به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد و در این فرآیند بلاک چین ٬ هر نفر می تواند اعتبار معاملات را جست وجو و رسیدگی کند. این معاملات می تواند در زمینه های مختلفی از جمله حسابرسی، پزشکی ، صنعتی و … بکار گرفته شود.

بلاک چین به زبان ساده :

در پاراگراف قبل در مورد اصل بلاک چین و تفاوت های آن با ویکیپدیا آشنا شدید. اینک بهتر است به زبان ساده توضیح مختصری در مورد بلاک چین ارائه دهیم.

تکنولوژی بلاک چین به طور گسترده پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به بیت کوین داشته است و این نوآوری در بیت کوین هم مورد استفاده قرار گرفته شد که در زبان فارسی تکنولوژی زنجیره بلوک خوانده می شود.

از بین تمام ارزهای دیجیتالی بیت کوین مهم ترین ارز دیجیتالی شناخته شده است و به دلیل اینکه ارز دیجیتالی بیت کوین به صورت اینترنتی انتقال می یابد به آن ارز مجازی یا پول مجازی هم گفته می شود.

با تمام تفاسیری که برای بلاک چین ارائه شد می توان مهم ترین اصل فناوری بلاک چین را این گونه تعریف کرد که بلاک چین قدرت بسیار بالایی برای تنظیم خودکار شبکه دارد و شبکه را به صورت اتوماتیک تنظیم می کند.

فناوری بلاک چین به زبان ساده - ۲

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

پایگاه بلاک چین یک محیط کاملا امن و مطمئن برای داده ها فراهم کرده است به طوری که تمام اطلاعات معاملات ثبت شده در بلاک چین به طور کاملا دقیق و صحیح ذخیره می شود و امکان وارد شدن گزارشات اشتباه در آن وجود ندارد.

نحوه کارکرد بلاک چین به گونه ای است که هرتراکنش ، یک کد هش 64 کاراکتری ایجاد می کند که با کدهای هش قبلی در هم آمیخته می شود و با ترکیب آن ها یک بلاک تولید می شود و به همین منوال که ادامه پیدا کند هر بلاک با بلاک جدید در هم ترکیب می شود و یک ترتیب خطی تشکیل می شود و نوعی زنجیره کاراکترهای یک بار مصرف ایجاد می کند.

علت استقبال بی شمار بانک ها در جهت استفاده از تکنولوژی بلاک چین :

استفاده از نرم افزار بلاک چین برای ذخیره معاملات مالی برای بانک ها و شرکت ها بسیار با صرفه می باشد زیرا انتقال معاملات مالی کمتر از 5 ثانیه انجام می گیرد. بر این اساس بانک ها و شرکت ها سرعت بالای موفقیت خود را در استفاده و بهره برداری از این تکنولوژی می دانند.

هنگامی که سیستم های بانک ها با پلتفرم های بانک ها یا شرکت های دیگر همخوانی داشته باشد اطلاعات دارایی های خود را به صورت حفاظت شده ذخیره می کنند. اگرچه بانک ها نقش اول در استفاده از بلاک چین را به عهده دارند اما باید این احتمال را پیش رو داشته باشند که امکان خطر کاهش قدرت مبادلات ارزی در بازار وجود خواهد داشت.

طبق گزارشی که از سمت مقامات انگلیسی ارائه شده است پیش بینی شده که بلاک چین در سال 2022 سالیانه 20 میلیارد دلار اندوخته مالی برای بانک ها جمع آوری خواهد کرد.

در حقیقت بلاک چین یک نوع دیتابیس و پایگاهی است برای ثبت داده ها و گزارش ها که روی سرورهای مختلفی قرار دارد و به دلیل اینکه تمام این اطلاعات در کل سیستم های شبکه ای ثبت می شود به هیچ عنوان قابل هک شدن و پاک شدن نمی باشد.

با امکاناتی که بلاک چین در اختیار دارد توانسته اعتماد و اطمینان کاربران را به اینترنت افزایش دهد.

در بخش های بعدی با فرآیند ها و کاربردهای دیگر تکنولوژی یا فناوری بلاک چین آشنا خواهید شد.