ارز دیجیتال استلار stellar چیست

همانطور که می دانید ارز دیجیتالی ریپل توسط جد مک کالب و چندین نفر دیگر از محققان بنا نهاده شد. اما به دلیل اختلاف سلیقه که با هم داشتند راه خود را از کالب جدا کردند و تصمیم گرفتند ارز دیجیتالی دیگری با نام stellar به وجود آورند.

بنابراین استلار در سال 2014 به وسیله پژهشگران از جمله جویس کیم بنیان گذاری شد که شباهت بسیاری به ریپل دارد به گونه ای که می توان آن را به عنوان زیر مجموعه ریپل معرفی کرد.

جویس کیم با نسخه تشکیل شده استلار اعلام کرد هدف از بنیاد پروتکل استلار رفع نقض های موجود در شبکه ریپل است که مدیر شرکت Ripple Labs این ادعا را رد می کند. در واقع ریپل روی آسان سازی انتقال بانک ها در سراسر جهان تمرکز می کند اما شبکه استلار روی تسهیل پرداخت بین افراد متمرکز می شود.

استلار یک توکن محسوب می شود و به اختصار XML خوانده می شود. گنجایش کل مبادلات بازار این نوع ارز دیجیتال تقریبا 15 میلیارد دلار است که به عنوان هشتمین ارز دیجیتال stellar در جهان شناخته شده است.

واحد ارز دیجیتال استلار stellar :

ارز دیجیتال استلار stellar چیست - ۱

واحد ارز دیجیتال استلار ، لومن می باشد که میلیاردها دلار از آن برای ایجاد این شبکه خرج شده است و در بازار توزیع شد. یک لومن یک واحد ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است. سرعت هر تراکنش در شبکه استلار کمتر از 6 ثانیه انجام میگیرد و کارمزد آن تنها 0001 / 0 می باشد بنابراین با کارمز کم و سرعت بالا تبادلات صورت میگیرد.

لومن این واحد ارز دیجیتالی در جا به جایی پول ها در کل جهان نقش مهمی دارند. شبکه استلار تشکیل شده از توکن های STR که در سال 2015 این پلتفرم به Lumens معروف شد. این تغییر نام فقط به جهت راحتی کاربران انجام گرفته شد. در حال حاضر حدود ۱۸ میلیارد توکن XLM در شبکه استلار در حال گردش است.

کاربرد ارز استلار :

یکی از کاربرد های پروتکل استلار در پرداخت برون مرزی است که می تواند این پرداخت های برون مرزی را به انجام برساند یا امکان تبادل با ارزهای سنتی را دارد. در واقع از شبکه استلار می توان هم برای پرداخت و هم برای دریافت ارزهای دیگر استفاده کرد.

استلار همانند ترون یک پروتکل غیر متمرکز است اما برخلاف بیت کوین و ترون روی بلاک چین هیچ گونه فعالیتی ندارد.

Stellar فرآیندی است برای جا به جایی و انتقال پول که  توسط  شرکت استارتاپ stripe پشتیبانی و حمایت می شود و به صورت متن باز در اختیار همه قرار گرفته است.

هر فردی می تواند به عنوان یک سرور در این پلتفرم قرار گیرد و با استفاده از اینترنت و نرم افزارها با سرور های دیگر ارتباط برقرار کند.

نحوه کاربرد ارز stellar چگونه است؟

ارز استلار با اینکه به عنوان ارز دیجیتالی معرفی شده است اما شبکه ارتباطات را هم در دست دارد و از طریق بانک ها یا شرکت ها که به آن ها انچر Anchors گفته می شود این مبادلات انجام می گیرد. در واقع این انچرها پل های ارتباطی برای شبکه استلار هستند.

با شرح یک مثال نحوه استفاده آسان از استلار را خواهید آموخت. اگر شما در انگلستان ساکن باشید و یکی از نزدیکانتان در کشوری دیگر مانند امریکا باشد و از شما درخواست کند که 200 دلار برای او پرداخت کنید می توانید با استفاده از ارز دیجیتالی استلار این تبدیل را انجام دهید بدین معنا که معادل 200 پوند را حساب می کرده و ارسال میکنید. این 200 پوند در بانک امریکا به طور اتوماتیک تبدیل به دلار می شود.

Lumens یا XLM چیست ؟

در اوایل پیدایش این ارز دیجیتالی، نام آن استلار خوانده شد اما رفته رفته در سال 2015 پس از آپدیت شدن شبکه نام آن به Lumens تغییر کرد. XLM مخفف کلمه Lumens است. تراکنش های موجود در استلار با کارمزدهای کم انجام میگیرد. ممکن است در یک اتفاق Dos ها حمله کنند و تعداد بیشماری تراکنش تولید کنند که این کارمزدها از حمله DoS ها جلوگیری خواهند کرد. موجودی حساب هر فرد باید حداقل 20 Lumens  داشته باشد چراکه Lumens ها درتبدیل ارز به یکدیگر کمک می کنند و همچنین باعث کارایی بیشتر در شبکه استلار می شوند.

به طور کلی می توان گفت ارز دیجیتالی Stellar بر مبنای ریپل بنا نهاده شده است و فقط نقض های موجود در شبکه ریپل را برطرف می نماید .

 تا اینجا با ارز دیجیتالی Stellar و نحوه کاربرد آن آشنا شدید و در قسمت های بعد اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات آن خواهیم داد.