ارز دیجیتال دیکرد Decred چیست

برای معاملات و انتقالات مالی به صورت مجازی ارزهای مختلفی در سال های متوالی توسط سازندگان مختلف ایجاد شده است. اما همه ی این ارزهای دیجیتالی از نظر کاربردی مناسب نبوده اند و از ارزش بالایی برخوردار نیستند. اما در اینجا قصد داریم از یک نوع ارز مجازی به نام Decred که با اهداف مشخص، کاربردهای خود را دنبال می کند بپردازیم.

Decred چیست؟

دیکرد در سال 2015 توسط سازندگان بیت کوین پا به میدان ارزهای دیجیتال گذاشت. نوع کارکرد ارز دیکرد با دیگر ارزها متفاوت است بدین حالت که هدف اصلی دیکرد استفاده از روش دولتی برای کمک به تمام افراد جامعه به خصوص سرمایه گذاران می باشد که به طور مستقیم توسط استخراج کننده ها اجرا می شود و مانند دیگر ارزها براساس فناوری بلاک چین عمل میکند.

در صورتی همه می توانند در روش دیکرد استخراج کننده باشند که روش اثبات کار و دریافت پاداش یا proof-of-working را پیش بگیرند.

در واقع دیکرد با تغییری در شبکه بیت کوین توانسته هدف های غیر متمرکز را در آن اجرا کند. پروتکل بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال نقص هایی در آن نهفته بود که بنیان گذاران با ایجاد دیکرد تلاش کردند تمام نقص های موجود در بیت کوین را برطرف کنند و به نیازهای اجتماعی برای ایجاد ویژگی های جدید سرعت بخشیده است.

ارز دیکرد به عنوان یک ارز بهینه در بازار معرفی شده که نفوذ کاربران برای بهره برداری از این سکه چند برابر شده است چرا که پیش بینی شده بیشترین نیازهای افراد جامعه را دیکرد حل و فصل خواهد کرد.

روش کار با سیستم proof-of-working چگونه است و کاربردهای ارز دیجیتال دیکرد Decred :

از طریق روش PoW به معنای اثبات کار و روش PoS به معنای اثبات سهام و با استفاده از سیستم هیبریدی که سیستمی منحصر به فردی است باعث شده تا دیکرد به ارزی پرقدرت برسد.

یکی دیگر از قابلیت های ارز دیجیتال دیکرد Decred که نظر همه را به خود جلب کرده است داشتن سیستم نظر سنجی است که با این سیستم توانسته قدرت خود را در بلاک چین بیشتر کند. دیکرد این قابلیت را فراهم میکند که پس از یک مدت مشخص شده به تراکنش ها پایان بدهد.

دو روشی که دیکرد را با دیگر ارزها متمایز می کند داشتن سیستم حکمفرمایی غیر متمرکز و سیستم معاملات غیر متمرکز است و از تمام کوین های موجود فقط دیکرد و دش از سیستم حکمفرمایی فوق العاده برخور دارند.

این سیستم حکمفرمایی غیرمتمرکز به نحوی است که همه حق رای و اظهار نظر دارند و می توانند نظریه خود را به هارد فورک ارائه دهند یا تغییراتی در سیستم ایجاد کنند یا امکانات جدید اضافه کنند.

ارز دیجیتال دیکرد Decred چیست - 1

سیستم Atomic swap و Cross-chain در سیستم معاملات غیرمتمرکز بنا نهاده شده است که این دو، ایده هایی هستند که در حوزه کریپتوها قرار دارند.

این دو ایده Atomic swap و Cross-chain در سیستم معاملات غیر متمرکز پیشرفت چشمگیری داشته و نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است به گونه ای که اکثر صرافی های آنلاین کریپتوها این ارز رمزپایه را وارد سیستم خود کردند.

اگر بیت کوین نیاز به تغییر داشته باشد، مهمترین تغییر استفاده از یک hard fork از بلاک چین است که هدف اصلی دیکرد حذف یا کاهش این هارد فورک ها می باشد. با این حال احتمال دارد که هارد فورک دردیکرد موجود باشد و پروتکل های دیکرد این اجازه را به کاربر خواهد داد که پیش از فعال شدن به تغییراتی که سبب می شود رای بدهد.

کیف پول Decred :

با استفاده از کیف پول مجازی شما می توانید سکه های دیکرد را در آن نگه داری کنید و در زمان معین به جابه جایی و انتقال آن اقدام کنید. یک نسخه ای که در دسترس سیستم عامل ها قرار می گیرد نسخه خط فرمان از کیف پول دیکرد است.

در حقیقت کیف پول الکترونیک مانند نرم افزارهای بانکی برای فراهم کردن موقعیتی است که امکان نگهداری و دریافت و ارسال پول های دیجیتال را برای صاحبانش داشته باشد.

موقع دریافت مبلغ از واریز کننده شماره حسابی که کیف پول های دیجیتال در اختیار شما قرار می دهند را برای واریز کننده ارسال کنید یا بلعکس برای پرداخت پول، شماره حساب دریافت کننده را وارد کنید. همچنین در والت های الکترونیکی قادر خواهید بود تمام مبلغ های دریافتی و پرداختی را مشاهده نمایید.

هر والت دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی به نام private key و public key می باشد و به وسیله این دو دکمه، تراکنش ها انجام می گیرد.

هنگامی که تسلط کامل روی کلیدهای والت خود داشته باشید ،صاحب یک کریپتو واقعی شده اید.

چهار نوع کیف پول کریپتو وجود دارد که عبارت اند از:

والت نرم افزاری دسکتاپ استندالون

والت نرم افزاری آنلاین  SPV

والت سخت افزاری

والت کاغذی

از شروع به وجود آمدن ارزهای دیجیتال که سرآغاز آن با بیت کوین شروع شده تا ارزهای دیگر، توانسته اند نظر اکثریت را به کارکرد خود برای جا به جایی پول و مبادلات جذب کنند که هر کدام متدهای گوناگونی را ارائه داده اند که از دیگر ارزها پیشی بگیرند.

اجرای شبکه سبک ( Lightning Network ) روشی است در آینده به این پلتفرم دیکرد اضافه خواهد شد که وظیفه کنترل غیرمتمرکز بودجه های توسعه، محافظت از حریم خصوصی و پشتیبانی از شبکه سبک را به عهده دارد.

همچنین با به کارگیری این شبکه می توان سرعت پردازش را در پلتفرم افزایش داد و بدون استفاده از بلاک چین پرداخت ها را به پایان رساند.

آشنایی با ارزهای دیجیتالی