کاردانو Cardano چیست و چگونه کار می کند ؟

Cardano یک پلتفرم تکنولوژی است که Ada Cryptocurrency را اجرا می کند. این سیستم عامل توسط شرکت Developmentchoice Input Output Hong Kong (IOHK) توسعه یافته و به رهبری چارلز هاکینسون، بنیانگذار سابق BitShares و  Ethereum ، قادر به اجرای برنامه های مالی، قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز است.

نام کاردانو از ریاضیدان ایتالیایی، گرولامو کاردانو مشتق شده است.

کاردانو یک پروژه غیر متمرکز عمومی بلاکچین و به طور کامل منبع باز است. کاردانو در حال توسعه یک پلت فرم هوشمند قراردادی است که به دنبال ارائه ویژگی های پیشرفته تر از هر پروتکلی است که قبلا توسعه یافته است.

این اولین پلتفرم بلاکچین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد مبتنی بر تحقیق، تکامل یافته است. تیم توسعه کاردانو شامل یک گروه بزرگ جهانی مهندسان و محققان متخصص است.

پروتکل کاردانو از چند لایه ی پیشرفته تشکیل شده است. لایه ی اول با لایه کنترل آن مرتبط است. لایه کنترل برنامه ریزی شده است تا هویت را شناسایی کند، در صورت عدم شناسایی هویت لیست سیاه فعال میشود.

در کل، طراحی پروتکل به منظور حفاظت از حقوق حریم شخصی کاربران  است و همین طور نیازهای تنظیم کننده ها را نیز مورد توجه قرار می دهد .

کاردانو از یک الگوریتم جدید الگوریتم سهام Ouroboros استفاده می کند این الگوریتم بخش مهمی از زیرساخت هایی است که Ada cryptocurrency  را پشتیبانی می کند و یک نوآوری بزرگ در فناوری بلاک چین است.

کاردانو چگونه کار می کند :

کاردانو با استفاده از برنامه نویسی توسعه یافته ی Haskell در بلاک چین Ouroborous اجرا میشود.

 این برنامه یک زبان محاسباتی کاملا کاربردی است ، به این معنی که برنامه ساده تر است و کمتر به خطاها مبتلا می شود زیرا دستورات برنامه ریزی شده با یکدیگر اشتراک ندارند.

سیستم Cardano PoS یک مکانیزم جدید را به نام “Layer Settlement” پیشنهاد می کنند که نه تنها زمانهای معامله را سریع تر می کنند، بلکه کاربران را به مشارکت دراز مدت مشغول می سازد با پاداش دادن به مقدار خاصی از سکه های جدید بر اساس تعداد کل از سکه ها در هر کیف پول و یا آدرس برگزار می شود.

چه چیز کاردانو را نسبت به ارزهای دیجیتال گذشته متمایز می کند؟

“در حالی که شباهت بین Bitcoin و Cardano SL وجود دارد ، تفاوت های بسیاری نیز بین این دو ارز مزنگاری وجود دارد:

از مزایای کاردانو نسبت به بیت کوین تعداد تراکنش در هر ثانیه است  هر چه تعداد تراکنش در هر ثانیه بیشتر باشد بهتر است .بیت کوین این کار را بسیار کند انجام می دهد در حالی که کاردانو این مشکل را حل کرده است و تراکنش ها را سریع تر انجام می دهد .

از مزیت های دیگر می توان به پهنای باند شبکه و میزان فضای ذخیره سازی کاردانو نسبت به بیت کوین اشاره کرد.

 خط مش کاردانو

Cardano در دو لایه توسعه می یابد که منجر به ارزش حساب ها از طریق عدم انتقال ارزش ها از یک حساب به دیگر می شود. این تفکیک قراردادهای هوشمند که بر روی پلتفرم نوشته شده را قادر می سازد انعطاف پذیر تر شوند.

شرکت ها می توانند از این تفکیک استفاده کنند تا طراحی، حریم خصوصی و اجرای هر قرارداد را متناسب با موارد خاص مورد استفاده خود قرار دهند.

کاردانو Cardano چیست - 1

لایه توافق کاردانو (CSL)

اولین لایه پلت فرم کاردانو است. این لایه یک لایه رمزنگاری است که برای بهبود عملکرد بیت کوین ساخته شده است.

نقشه راه CSL به شرح زیر است:

  1. دو مجموعه زبانهای اسکریپتی :
    یک مجموعه برای حرکت ارزش
    دیگری برای افزایش پشتیبانی حفاظت از پوشش
  2. Sidechains برای پیوند به دیگر مدیران
  3. انواع امضا چندگانه شامل امضاهای مقاوم کوانتومی
  4. دارایی های متعدد صادر شده توسط کاربر
  5. مقیاس پذیری که در آن قابلیت های سیستم افزایش می یابد

لایه رایانشی کاردانو (CCL)

CCL لایه دوم پلت فرم Cardano است و شامل اطلاعاتی در مورد اینکه چرا معاملات رخ می دهد.

از آنجا که لایه محاسبات از CSL جدا شده است، کاربران مختلف CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند.

به عنوان مثال، شما می توانید یک مجوز ایجاد کنید که هر گونه معاملاتی را که شامل اطلاعات AML / KYC نیست را ترک می کند – این همان چیزی است که در آینده مهم تر خواهد شد زیرا تنظیمات blockchain همچنان افزایش می یابد.

تیم Cardano یک زبان برنامه نویسی جدید برای ایجاد قراردادهای هوشمند در CCL – Plutus ایجاد می کند. CCL نیز پشتیبانی Solidarity، زبان پشت قراردادهای هوشمند Ethereum را برای برنامه های اطمینان کم بر روی پلت فرم پشتیبانی می کند.

برای کمک به توسعه دهندگان٬Cardano  همچنین یک کتاب مرجع از کد Plutus که برای استفاده در پروژه های dApp استفاده می شود را شامل می شود. فراتر از آن، تیم مجموعه ای از ابزارها را برای تأیید کد و بهبود تضمین کد ایجاد می کند.

کیف پول Daedalus

Daedalus  یک کیف پول باز است که توسط تیم Cardano ایجاد شده است. اگر چه این کیف پول با Cardano مرتبط شده است، تیم برنامه ریزی کرده تا قابلیت هایی آن را به میزان قابل توجهی گسترش دهد.

در نهایت Daedalus یک کیف پول چند ارز خواهد بود که با آن شما می توانید آزادانه بین ارزهای پشتیبانی شده مبادلات انجام دهید. کیف پول با حمایت Bitcoin و Ethereum Classic آغاز خواهد شد.

این کیف پول همچنین یک فروشگاه برنامه شامل برنامه های ساخته شده توسط انجمن Daedalus خواهد بود.

Daedalus  در حال حاضر تنها در وب در دسترس است، اما به زودی در iOS  و اندروید نیز ارائه خواهد شد.

تجارت کاردانو

کاردانو ٬ ICO طولانی از سپتامبر 2015 تا ژانویه 2017 داشت و ADA Token در ماه اکتبر در بازار باز شروع به تجارت کرد.

قیمت آن تا پایان ماه نوامبر نسبتا پایدار بود که از 3 دلار به $ 0.03 (0.00000345 BTC) تا 0.14 دلار (0.0000142 BTC) رسید. این افزایش بیش از 360٪ است.

از آن زمان، ADA به طور دائمی بین 0.12 تا 0.14 دلار قیمت گذاری شده است. این ارز ADA برای مدت کوتاهی معامله شده است، بنابراین پیش بینی دقیق قیمت کاتالیزورها در قیمت ها دشوار است.

به نظر می رسد که سناریوی اخیر به واسطه افزایش تعداد مبادلات فهرست ADA و همچنین انتشار نقشه راه Cardano ناشی شده است.

شما می توانید ADA را فقط در چند سیستم عامل مبادله کنید. Bittrex و بایننس Binance دارای بالاترین حجم معاملات ADA مبادلات و ارائه سکه به عنوان یک جفت معاملاتی با Bitcoin و Ethereum است.

برای خرید ADA در یکی از این دو سیستم عامل، ابتدا باید بیت کوین Bitcoin یا اتریوم Ethereum  را در یک پلتفرم دیگر خریداری کنید و آن را انتقال دهید. GDAX و Gemini انتخاب خوبی برای شروع این روند است.

ADA نیز به زودی از طریق یک شبکه از دستگاه های خودپرداز در ژاپن به فروش می رسد. اگر چه هنوز دستگاههای خودپرداز آن در دسترس نیستند، اما به زودی برای تعبیه این دستگاه ها اقدام خواهند کرد.


کاردانو Cardano چیست ٬ کاردانو Cardano چیست و چگونه کار می کند ٬ کاردانو Cardano ٬ ADA و کاردانو ٬ کاردانو Cardano چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد٬ کاردانو Cardano چیست و چه کاری انجام می دهد ٬ ارز کاردانو Cardano ٬ آیا کاردانو Cardano ارز دیجیتالی است ٬ تفاوت بیت کوین با کاردانو Cardano ٬‌ ارز ADA