آتاری باکس ؛ کنسول ataribox

کنسول بازی آتاری و مروری بر تاریخچه آتاری

چند سال پیش شاهد عرضه آتاری جگوار به بازار و شکست این کنسول خانگی به خاطر عدم استقبال کاربران بوده ایم .

بعد از این شکست ، کمپانی آتاری مدتی از ساخت کنسول خانگی فاصله گرفت تا زمانی که تصمیم گرفت دوباره به صنعت تولید کنسول خانگی روی بیاورد و کنسولی با نام آتاری باکس طراحی و به بازار عرضه کند.

اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید کلمه ی آتاری به چه معناست؟ یا چرا کلمه آتاری برای این دستگاه انتخاب شده است؟ اگر به ریشه واژه آتاری برگردیم متوجه خواهیم شد که این کلمه برگرفته از یک واژه ی قدیمی در کشور ژاپن است و به معنای موفقیت یا ضربه می باشد.

می توان گفت آتاری توانسته خود را به عنوان اولین شرکت توزیع کنسول بازی کامپیوتری به جهان معرفی کند. آغاز شروع فعالیت شرکت آتاری برای طراحی و ساخت کنسول بازی کامپیوتری در ماه جولای سال 1972 در آمریکا به ثبت رسید.

در این جا قصد داریم شما را با پنج نسل از کنسول های بازی های کامپیوتری که شرکت آتاری قبل از ساخت آتاری جگوار (Jaguar ) طراحی کرده بود آشنا کنیم.

بد نیست بدانید : آغاز شروع عرضه کنسول بازی های کامپیوتری آتاری باکس از سال 1975 تا 1993 به طول انجامید.

کنسول بازی کامیپوتری ؛ نسل اول کنسول آتاری :

کنسول بازی Home Pong اولین نسل از عرضه ی کنسول های بازی کامپیوتری اتاری می باشد که در سال 1975 به بازار معرفی شد. این کنسول برای شبیه سازی بازی پینگ پونگ طراحی شده و بازیکنان باید این بازی پینگ پونگ را بهترین نحو انجام دهند تا با کسب امتیاز به مراحل بعدی راه یابند.

علت اینکه چرا هیچ یک از خرده فروشان آمریکایی از این کنسول استقبال نکردند، مشخص نیست اما همین موضوع باعث شد کمپانی آتاری بخاطر عدم همکاری خرده فروشان با شکست بزرگی روبرو شود.

به دنبال این ماجرا شرکت های مختلفی از این موقعیت سوء استفاده کردند و با تقلید از سیستم او توانستند کنسول های بازی پانگی را طراحی کنند که این امر باعث پیشرفت و موفقیت رقبای آتاری شد.

با اینکه آتاری در ساخت کنسول با شکست روبرو شد اما شرکت هایی نظیر نینتندو موفق شدند پس از تقلید از آتاری ، کنسول هایی ارائه دهند که مورد استقبال همگان قرار گیرد.

نحوه استفاده و شارژ اکانت نینتندو

همچنین نینتندو توانست هر مدل از دستگاه خود را تا سقف یک میلیون عدد به فروش برساند و این فروش آغاز یک فروش بینظیر برای کمپانی نینتندو به حساب آمد.

کنسول Atari VCS ؛ کنسول نسل دوم آتاری :

آتاری باکس ؛ کنسول ataribox

شرکت آتاری دو نوع کنسول از کنسول های نسل دوم خود به بازار معرفی کرد.

Atari VCS اولین کنسول عرضه شده از نسل دوم کنسول های ارائه شده از کمپانی آتاری می باشد که نام آن ریشه در سیستم ویدیو کامپیوتری VCS دارد.

این کنسول در سال 1997 معرفی شد و پس از چندی نام آن به Atari 2600 تغییر یافت ٬ این تغییر نام زمانی رخ داد که دومین کنسول از نسل دوم اتاری وارد بازار شد.

اکنون صحبت از دومین کنسول ارائه شده از نسل دوم کنسول های بازی کامپیوتری آتاری به میان می آید که با نام Atari 5200 معرفی و روانه ی بازار شده است.

خوشبختانه کمپانی آتاری با ارائه کنسول های نسل دوم خود (Atari 2600  و Atari 5200) به بازار توانست شکست قبلی خود را جبران کند. این موفقیت باعث شد بتواند دستگاه نسل دوم را تا سقف 199 دلار به فروش برساند و جبرانی باشد برای ضرر پیشین خود.

آشنایی با کنسول نسل سوم آتاری :

Atari 7800 یا نام تجاری آن Atari 7800 ProSystem سومین نسل کنسول آتاری بشمار می آید.

با بررسی این کنسول می توان به این نتیجه رسید که کنسول Atari 7800 نوعی مدل تصحیح شده از کنسول Atari 5200 است که در سال 1988 ساخته شد زیرا کنسول Atari 5200 در زمان انتشار خود با نقص هایی همراه بود و کنسول جدید توانست کمبودهای کنسول Atari 5200  که شامل (اجرا نشدن بازی های 2600 و قیمت گران ) بود را جبران کند.

شناخت کنسول نسل چهارم آتاری ؛ کنسول Atari Lynx :

در سال 1989 شاهد پیدایش اولین کنسول دستی بازی های کامپیوتری آتاری باکس در نسل چهارم با نام Atari Lynx بودیم.

مطالب مرتبط : کنسول نسل نهم مایکروسافت

ویژگی های این کنسول دستی عبارت از :

  • دارای LCD رنگی
  • دارای کنسول 8 بیتی
  • دارای نمایشگر LCD
  • دارای گرافیک با کیفیت بالا
  • دارای دسته ی کنترلر Ambidexterityکه قابلیت کنترل بازی به صورت همزمان را فراهم می کند.
  • هزینه کنسول بازی 99 دلار می باشد.

پس از اینکه مدتی از زمان عرضه ی کنسول Atari Lynx به بازار گذشت ، کنسولی ظریف تر و با قیمت مناسب تر ، با نام Atari Lynx II به بازار معرفی شد.

به بخش آخر و معرفی نسل پنجم کنسول بازی کامپیوتری آتاری باکس نزدیک می شویم.

معرفی کنسول نسل پنجم آتاری با نام کنسول آتاری جگوار Atari Jaguar :

آتاری باکس ؛ کنسول ataribox

شرکت آتاری احتمالا با ویژگی هایی که کنسول نسل پنج آتاری دارد قصد داشته تا حد امکان برای توسعه و پیشرفت دستگاه خود امکانات تازه ای با سبک و تکنولوژی نو برای کاربران خود ارائه دهد.

Atari Jaguar در سال 1993 اولین کنسول بازی 64 بیتی در جهان معرفی شد که قیمت آن برابر با 99/249 دلار است. با اینکه اولین کنسول 64 بیتی شناخته شده است اما تعداد فروخته شده ی این کنسول در این سال ، تنها 250 هزار عدد گزارش شده است!

در سال های بعد شرکت آتاری تصمیم گرفت از شرکت های رقیب ( نینتندو ) پیشی گیرد ولی با همه ی تلاش های پی در پی خود ( طراحی واقعیت مجازی با نام Jaguar VR، اجرای بازی ها در قالب سی دی در کنار موسیقی ) نتوانست موفقیتی به اندازه رقبای خود کسب کند و این امر باعث شد که نینتندو و دیگر شرکت های تحت رقیب آتاری بتوانند کاربران بیشتری را به سمت کنسول خود جذب کنند.


آتاری باکس ٬ کنسول آتاری باکس ٬ کنسول ataribox ٬ خرید کنسول آتاری باکس ٬ خرید کنسول آتاری ٬ کنسول جدید آتاری ٬ کنسول atari vcs
کنسول ataribox ٬ کنسول بازی آتاری ٬‌فروش کنسول آتاری ٬ قیمت کنسول آتاری ٬ کنسول آتاری باکس ٬ کنسول ataribox ٬ خرید کنسول آتاری باکس